dom szkieletowy - jakie wyróżniamy typy domów szkieletowych
W naszym kraju większość indywidualnych inwestorów stawia na dom murowany, ale w ostatnich latach widać wyraźny wzrost zainteresowania konstrukcjami szkieletowymi z drewna w budowie domów jednorodzinnych. Nie jest to jednak nowy temat w naszym budownictwie.
Rozwój technologii pozwala na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej metody budowania domu zarówno ze względów ekonomicznych, jak i estetycznych.
Duże znaczenie ma też często szybkość wznoszenia budynku, bywa, że niektórym inwestorom wyjątkowo zależy właśnie na tym aspekcie. Dom drewniany można zrealizować szybciej niż budowę domu murowanego, z uwagi na dominację technologii mokrych.
Co ciekawe, wielu osobom wydaje się, że dom szkieletowy to jedynie metoda kanadyjska, ponieważ to ona pierwsza zadomowiła się w naszym kraju – warto więc uświadomić sobie, jakie jeszcze mamy technologie budowy domów do wyboru :
– dom szkieletowy w systemie kanadyjskim
– dom szkieletowy w systemie skandynawskim
– dom szkieletowy w systemie ciężkim niemieckim

system kanadyjski

system skandynawski
System skandynawski :
– słupki konstrukcyjne o grubości 45 mm do budowy ścian
– ilość słupków w ścianie zewnętrznej jest ograniczona
– na całym obwodzie domu szkieletowego, pod oczepem, mocuje się specjalną deskę, która pełni funkcję nadproża.
– cała konstrukcja zostaje usztywniona deskami lub płytami OSB i wykończona sidingiem
– ściany ocieplone są wełną mineralną, rzadziej izolacją celulozową, od wewnątrz wykończone płytami GK na ruszcie

system niemiecki
System niemiecki :
– stanowi cięższą konstrukcją, a domy budowane są z elementów prefabrykowanych, które wcześniej przygotowuje się w fabrykach domów.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć że wybór konkretnego systemu budowy domu jest tak naprawdę indywidualnym wyborem konkretnego inwestora zgodnym z potrzebami danej inwestycji, a każda metoda ma swoje wady i zalety. Dlatego warto ustalić wiele szczegółów w naszym biurze architektonicznym CRAFT PROJECT w Legionowie.
Na pewno należy pamiętać, że szkielet drewniany wymaga zastosowania dobrej jakości drewna, aby spełnić normy bezpieczeństwa i zapewnić optymalne parametry użytkowe.
Nasza pracownia projektowa CRAFT PROJECT Architekt Rafał Godzisz wykonuje indywidualne projekty domów oraz adaptacje projektów powtarzalnych między innymi na terenie powiatu legionowskiego : Jabłonny, Serocka, Wieliszewa, Nieporętu oraz Legionowa.