Zasady projektowania obiektów użyteczności publicznej
Obiekty użyteczności publicznej otaczają nas niemal z każdej strony. Są to zarówno budynki mieszczące w sobie urzędy, jak i dworce kolejowe, centra handlowe czy nawet szkoły. O jakich zasadach należy pamiętać podczas projektowania obiektów tego typu?
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Każde biuro architektoniczne projektujące obiekty użyteczności publicznej zdaje sobie sprawę z faktu, że tego typu budynki codziennie odwiedzają setki osób. Z tego powodu przestrzeganie norm bezpieczeństwa jest tak ważne. W przypadku takich obiektów należy zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych, ochronę przed hałasem, systemy oszczędzające energię oraz stabilność konstrukcji.
Jakiekolwiek błędy podczas projektowania obiektów użyteczności publicznej mogłyby doprowadzić do prawdziwej tragedii zagrażającej życiu wielu osób. Często zdarza się również, że budynki niezgodne z przepisami nie są oddawane do użytku.
Potrzeby osób niepełnosprawnych
Projekty budowlane dotyczące obiektów użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że w takich budynkach należy zamontować odpowiednie podesty i podjazdy oraz szerokie wejścia pozwalające na bezproblemowe przejechanie wózkiem inwalidzkim.
Warto pamiętać również o ergonomicznych klamkach, listwach przypodłogowych z niewielkim spadkiem oraz przestronnych korytarzach. Każdy architekt projektujący taki obiekt powinien skupić się na tym, aby te wszystkie zasady szły w parze z estetycznym wyglądem i mieściły się w budżecie klienta.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Bardzo często zdarza się, że obiekty użyteczności publicznej są również miejscem pracy dla wielu osób. Z tego powodu powinny one być zgodne nie tylko z ogólnymi zasadami dotyczącymi takich budynków, lecz także przepisami BHP. Mowa tu o zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko, niezbędnych izolacjach cieplnych i przeciwwilgociowych oraz ochronie sąsiedztwa danego obiektu.
Koniecznym punktem projektowania budynków, w których znajdują się miejsca pracy, jest także zaplanowanie pomieszczeń dostosowanych do wykonywania konkretnych czynności i charakteru działalności całej instytucji.